„O päť sekúnd ideme“…. „tri, dva, jedna…“ rozsvieti sa červené svetielko a vy máte odpovedať na otázku, ktorú položí moderátor. Hrdlo sa vám zovrie. Srdce vám ide vyskočiť z hrude. A máte tak sucho v ústach, ako na saharskej púšti. A vy začnete vetu: „Noooo, eee, takže, viete ….“ Poznáte ten pocit? Ak ste niekedy verejne vysupovali alebo ste boli pozvaný do televízie, tak toto veľmi dobre poznáte. Práve v týchto situáciách, keď začneme byť v úzkych, nervózny či roztržitý nevieme jednoducho nájsť vhodné slová, začneme používať „slovnú vatu“ ide o slová ako – eeee, nooo, že, takže, akože, ehm, proste, vlastne, viete, na základe…

Tieto výrazy nám pomáhajú nájsť tie správne slová či usporiadať myšlienky. Ak ich však začneme používať často stanú sa slovnou barličkou a v konečnom výsledku  pôsobíme neprofesionálne, vystresovano a až nedôveryhodne.

Slovná vata eee, ehm 5-krát za minútu

Výskumy ukazujú, že ak používame rečovú vatu raz za jednu minútu je to skvelé. Priemerný rečník využíva slovnú vatu päť krát za minútu. Ak je však slovná vata v každej vete, nastáva  problém. Ak rečník často používa slovnú vatu iba ťažko zaujme publikum. Publikum či diváci potrebujú počuť jednoduché a jasné informácie, fascinujúce príbehy, výskumy či fakty. Ak sú vety plné slovných barličiek alebo nezrozumiteľných výrazov, zvyčajne z toho diváci nič nemajú.

Prečo nerozprávame plynulo

Barličky používame aj v bežnej reči. Keď rozprávate do mikrofónu, tieto slová sú výraznejšie.  Dôvodom je práve stres, ktorý nám spôsobuje verejné vystupovanie. Pri zažívaní stresu sa mozog sústredí iba na únik. Preto je ťažšie koncentrovať sa a nájsť vhodné slová. Stres pri verejnom prejave sa dá potlačiť práve mediálnym tréningom. Čím častejšie budete rozprávať pred publikom alebo kamerou, tým to pôjde lepšie aj vďaka tomu, že mozog dané vystúpenie nebude brať tak stresujúco. Na verejné vystúpenie alebo vystúpenie pred kamerou vás vedia rýchlo a jednoducho pripraviť naše mediálne školenia. Na našich mediálnych školeniach odporúčame absolvovať 1 mediálny tréning, ktorý ma 8 hodín.

Ako sa dá odstrániť slovná vata

Ako sa hovorí tréning robí majstra. A pri rečnení to platí dvojnásobne. Ak sa chcete slovnej vaty, skúste častejšie vystupovať na verejnosti. Ale ešte predtým si natrénujte vašu reč pred rodinou, či priateľmi. Kľudne aj viackrát, až po kým nebudete mať zo seba dobrý pocit. Následne ak budete častejšie chodiť do televízie alebo budete mať verejné vystúpenia nebudete pociťovať taký veľký stres a aj myšlienky sa vám budú vyjadrovať ľahšie.

Zostaňte ticho

Ďalším odporúčaným spôsobom ako sa dá odstrániť rečová vata eee, ehm je namiesto pomocných slov ostať ticho. Ak si na to mozog zvykne bude to veľké plus. Ak rečník ostane ticho, tak bude pôsobiť dôveryhodnejšie a navyše upúta tým divácku pozornosť.

Príprava

V priemere je optimálny pomer prípravy a výkonu jedna hodina cvičenia na každú minútu prezentácie. Na každé verejné vystúpenie si urobte dôkladnú prípravu. Pripravte si aj odpovede na otázky, ktoré môžu nastať.

Antistesové techniky

Proti stresu, ktorý hlavne vplýva na používanie rečovej vaty sú vhodné využiť tieto techniky.

Krabicové dýchanie: Pomalé a hlboké dýchanie pomáha znížiť úroveň stresu a uvoľniť telo a myseľ.

Nadýchnite sa 5 sekúnd.

Zadržte dych 5 sekúnd a

vydychujte 5 sekúnd.

Toto zopakujte 3 krát po sebe.  Koncentrujte sa iba na dýchanie.

Vizuálna imaginácia: Vizualizácia úspechu a pozitívnych reakcií publika môže pomôcť zmierniť úzkosť a posilniť sebavedomie.

Pozitívne afirmácie: Opakujte si pozitívne výroky, aby ste posilnili svoje sebavedomie a zmiernili nervozitu